Ile włosów wypada dziennie? Przyczyny łysienia u mężczyzn.

Wypadanie włosów, łysienie czy cofająca się linia włosów to dla wielu mężczyzn to nieunikniona część życia. Często widzimy jak dziadek, ojciec czy bracia mają to wszystko i zastanawiamy się, czy nas też to czeka. Przede wszystkim kiedy, czy zobaczymy objawy? No cóż, a jeśli istnieją sposoby na opóźnienie łysienia. Co zrobić, jeśli można opóźnić wypadanie włosów w wyniku zmian stylu życia? Chociaż nie ma tu gwarancji – są badania, że ​​łysienie jest spowodowane przez kilka czynników.
Jeżeli jesteś tym zainteresowany to zapraszamy do lektury tego artykułu.

Ile włosów wypada dziennie? Normalne wypadanie włosów a problemy.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wypadanie włosów jest normalnym zjawiskiem w naszym życiu codziennym. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Chociaż wiadomo, że kobiety tracą włosy, które znajdujemy w różnych miejscach to my mężczyźni również te włosy tracimy. Jeżeli posiadasz gęstą, ciemną czuprynę, to będziesz bardziej zwracał uwagę na wypadnięte włosy niż facet z jasnymi, krótkimi włosami. Teraz zastanówmy się, ile włosów wypada i jest to sytuacja normalna, a kiedy powinniśmy zacząć się martwić łysieniem? Różni znawcy, lekarze, uczeni i naukowcy stwierdzili, że dziennie gubimy od około 50 do 100 włosów. 90% naszych włosów jest w fazie wzrostu, mają silne cebulki i trzymają się naszej głowy, natomiast reszta jest w fazie spoczynku i to one wypadają. Najwięcej własnych włosów możemy zobaczyć na grzebieniu, szczotce lub rano na poduszce. Nie powinno to nas martwić, nawet kiedy widzimy sporo tych włosów. Jeżeli jednak nasze włosy wychodzą nadmiernie, tracą na gęstości i przeradzają się – widzimy gołe placki na głowie – to znak, że powoli zaczynamy łysieć.

Łysina u mężczyzn
Żródło: Pinterest

Czynniki wpływające na utratę włosów u mężczyzn. Przyczyny łysienia.

Jest kilka czynników zarówno genetycznych, jak i behawioralnych wpływających na porost włosów i ich wypadanie.

 

Osiem czynników wpływających na wypadanie włosów u mężczyzn

1) Genetyka

Przede wszystkim to właśnie genetyka, na którą jeszcze nie mamy za dużego wpływu. Jeżeli nasi przodkowie tracili włosy we wczesnym wieku lub nadmiernie, możemy stwierdzić, że u nas będzie bardzo podobnie. Najczęściej zaczyna się od zakol przy czole.

2) Wiek (starszy = wypadanie włosów)

Tu jakby nie mamy nic do powiedzenia, to jasne – jeżeli nie straciłeś włosów wcześniej – to z wiekiem one ubywają. Tracimy włosy na czubku głowy i robią się zakola.

3) Dzieci

Może ten nie jest tak zaskakujący dla tych, którzy mają dzieci: im więcej dzieci miał mężczyzna, tym mniej miał włosów z przodu. Być może wynika to ze zwiększonego stresu związanego z posiadaniem dzieci (ale i tak są tego warte, prawda?)

4) Dieta (w szczególności kofeina i alkohol)

Więcej kofeiny korelowało z większą utratą włosów z przodu i na czubku głowy. Mężczyźni, którzy piją sporo alkoholu też tracą włosów. Jednak nie jest to mocny argument. Możemy nie pić w ogóle kofeiny, ani alkoholu a w naszych genach pojawi się „informacja” o wypadaniu włosów i nic nie poradzimy na to zjawisko.

5) Palenie i wypadanie włosów

Naukowcy zasugerowali, że palenie papierosów ogranicza przepływ krwi do mieszków włosowych, a to powoduje ich obumarcie.

6) Choroby skóry 

Tu kolejny powód, na który nie mamy za bardzo wpływu. Choroby skóry to często łuszczyca, czy łupież oraz wiele innych. Osłabiają naszą odporność a w tym również osłabia się kondycja włosów.

7) Stres 

Najczęstszy czynnik wspomagający łysienie. Przez nadmierne produkowanie kortyzolu, czyli hormonu stresu cebulki włosa umierają i nasze włosy wypadają najczęściej po bokach głowy.

8) Testosteron

I tu jest pies pogrzebany. Potrzebujemy zwiększenie testosteronu, aby dobrze wyglądać, jednak jego nadmierna ilość w naszym organizmie może powodować dużą utratę włosów na głowie, a nawet mocne łysienie.

Ile włosów wypada dziennie
Źródło: Pinterest

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Czytając to co napisaliśmy na górze, możemy stwierdzić, że jest o wiele więcej czynników, które mogą wpłynąć na naszą łysinę. Większość z nich jest już indywidualnym czynnikiem w życiu mężczyzny. Jeżeli jednak czujesz, że za dużo korzystasz z nikotyny, kofeiny czy alkoholu, możesz sprawdzić, czy to nie powoduje wypadania włosów u Ciebie. Zredukuj stres, postaraj się unikać stresujących sytuacji. Warto też zadbać o odpowiednią dietę bogatą w witaminy i minerały. Możemy też spróbować wzbogacić nasze stałe posiłki o suplementy. Na rynku jest wiele takich środków, które nie tylko wspomagają wzrost włosów, ale również zapobiegają łysieniu.
W telewizji widzimy kosmetyki, których możemy używać, aby nasze włosy nie wypadały. Spokojnie można z takim problemem iść do lekarza, trychologa, który pomoże nam rozwiązać problem z łysieniem. Nie należy obawiać się tej wizyty, coraz cześciej mężczyźni korzystają z usług specjalistów.

Jestem łysiejący, czy powinienem ogolić głowę?

To widać coraz bardziej na ulicach. Spotykamy facetów z brodą ale z gładką głową. Czy oni łysieli i ogolili głowę? Jeżeli u siebie zauważasz łysinę, czy to jest czas, aby ogolić głowę?
Jak zaczynasz już coraz bardziej przycinać swoje włosy, a raczej ich część to nadchodzi ten moment aby ogolić je całkiem. Po ogoleniu głowy otwierasz drzwi do wielu nowych wyglądów, które naprawdę mogą zmienić Twój wizerunek. Łysy sam w sobie jest mdły, ale dodaj trochę zarostu i natychmiast doda Ci to charakteru, mistyki, męskości i osobowości. Nawet jeśli ogolisz głowę, ponieważ jesteś zmuszony przez rodzinne geny włosów, prawdopodobnie nadal jesteś obdarzony wspaniałą zdolnością do wzrostu brody lub wąsa. Możesz spróbować swoich sił z naszymi wskazówkami, jak przyśpieszyć porost brody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.