Dlaczego mam rudą brodę a włosy nie? Wszystko o rudym zaroście.

„Nie ufaj łysemu, bo mógł być rudy”, a jeżeli do tego jest łysy z rudą brodą?
Tak naprawdę możemy uznać, że ten mężczyzna mógł mieć każdy kolor włosów, blond, brąz a nawet czarny. Spotykamy wielu mężczyzn z rudą brodą, albo z rudawymi refleksami. W Polsce jednak mało spotyka się rudobrodych. Ruda broda to cecha Irlandczyków i Szkotów, ale nie tylko rudy ma rudą brodę. Wszystko oczywiście da się wytłumaczyć, dlatego już podpowiadamy skąd się bierze ruda broda u blondyna lub bruneta.

Rude refleksy na brodzie. Czy też rudzieje Wam broda?

Dlaczego mam rudą brodę?

Jeżeli czytasz ten artykuł to jestem pewny, że zadawałeś sobie to pytanie, dlaczego faceci mają tylko rude brody? A może widzisz u siebie już rude refleksy? Wiemy, że nie wygląda to ciekawie, ale nic nie da się z tym już zrobić. To wszystko za sprawą genów.
Wszyscy posiadamy geny, które odpowiadają za kolor włosów na całym ciele, w tym kolor włosów i zarostu. Te oczywiście dziedziczymy po rodzicach, dziadkach a nawet dalszych przodkach, a niektóre z nich łączą się i wychodzi coś nowego. W naszym kodzie DNA występują pigmenty odpowiadające za kolor włosów. Jeden to eumelanina, która nadaje kolor czarny, a drugi to feomelanina czyli pigment czerwony. Po kolorze włosów możemy ocenić, którego pigmentu jest w naszych włosach. Blondyni mają bardzo mało eumelaniny, a ludzie rudzi nie mają jej w ogóle. A teraz przechodzimy do sednum sprawy, czyli rudej brody. Jakiś czas temu odkryto, że rudy kolor włosów nadaje gen MC1R. Jeżeli Wasza broda robi się ruda, albo od razu jest ruda to oznacza, że żaden gen nie jest dominujący i na jaw wychodzi „rudy gen”.

Ruda broda od palenia? Plamy z nikotyny na zaroście.

Czasem zdarza się, że widzimy mężczyzn z żółtawymi śladami przy ustach. Są to plamy z nikotyny, mogą one rozjaśniać delikatnie włosy na twarzy. Dym nikotynowy wchodzi w strukturę włosa i pozostawia na nich ślad. Jednak takie zmiany w kolorze nie są nieodwracalne. Najczęściej spotykamy takie zmiany w siwych zarostach, robią się one żółte a czasem przechodzą w brzydki kolor brązu. W czarnych włosach jest to mniej widoczne niż w jaśniejszych. Tego efektu można się pozbyć  stosując szampon. O codziennej pielęgnacji brody możesz poczytać w tym artykule.

Ruda broda a włosy blond

Jeżeli przeszkadza Ci to, że Twoja broda jest ruda lub z rudymi refleksami, możesz skorzystać z koloryzacji. Jednak trzeba to powtarzać, działa to na zasadzie farbowania. Jak broda rośnie, to kolor też będzie schodził.
Zastanów się czy warto się tak męczyć, czy zaakceptować swoją rudą brodę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.